Historie vrchlabských kuželek se datuje od roku 1948. V té době zakladatelé vrchlabských kuželek nevlastnili kuželnu a museli nastupovat k mistrovským zápasům v nedaleké Jilemnici - to však pod hlavičkou Slovan Jilemnice.

Pravou domácí atmosféru si vyzkoušeli vrchlabští kuželkáři až v roce 1951, už jako TJ Spartak Vrchlabí, na dvoudráze na Letné. Kuželna vybavena ručním stavěním sloužila až do r. 1976. Počátkem sedmdesátých let minulého století začala výstavba nové sokolovny a k nemalé radosti všech příznivců kuželek zvítězil projekt čtyřdráhové kuželny před výstavbou bazénu.

 

Slavnostně byl provoz na vrchlabské čtyřdráhové kuželně zahájen v roce 1977 mezistátním přátelským utkáním bývalých ČSSR a NDR.

 

Kuželna byla vybavena ASK české výroby které po téměř čtvrtstoletém provozu koncem minulého tisíciletí dosloužily. Díky velké podpoře MÚ Vrchlabí a spolupráci s TJ Spartak se podařilo tehdejší správní radě a zejména jejímu předsedovi klubu Pavlovi Tryznovi ml. v r. 2000 realizovat nákup nových nejmodernějších stavěčů kuželek od firmy VOLLMER Ahlborn - to byl také hlavní impuls, aby se po více jak patnáctileté přestávce vrátily do Vrchlabí vrcholné sportovní akce typu Mistrovství ČR jednotlivců.

Další zlomový rok v životě vrchlabských kuželkářů byl rok 1993 - oddíl kuželek si vytvořil svojí právní subjektivitu a ze Spartaku Vrchlabí vznikl SK Kuželky při TJ Spartak Vrchlabí. S novým názvem přišla také nová koncepce fungování klubu - vše, tzn. hospodaření, práce s talenty, propagace a reklama, spolupráce s partnery, se začalo dělat jinak. Netrvalo dlouho a dostavily se i první hmatatelné výsledky. Vedle všech zmiňovaných atributů se začalo také dařit tam, kde to je pro většinu klubů nejdůležitější - na poli sportovním. Začaly se dostavovat výsledky a úspěchy o kterých snili vrchlabští kuželkáři skoro čtyřicet let.

Od roku 1954 bylo největší chloubou 4. místo Miloslava Hurta na M-ČSR mužů. V šedesátých a sedmdesátých letech ještě „A" tým mužů startoval několik sezón v nejvyšší krajské soutěži, ale to bylo vše.

 

Blýskat na lepší časy se začalo koncem devadesátých let, kdy družstva dorostenců (1986) a dorostenek (1987) obsadila na M-ČSSR čtvrtá místa. Největším úspěchem SKK Vrchlabí je druhé místo v 1. ročníku 1. ligy dorostenek v roce 1995 (K. Nožičková, V. Pavlatová, a S. Šindlerová). O dva roky později skončilo družstvo dorostenců v 1. lize na výborném 4. místě (D. Hobl, P. Nožička a M. Maršík).

Začátkem devadesátých let se také začalo dařit mužům - jako nováček III. ligy dokázali postoupit o soutěž výše. Účast ve druhé lize měla jepičí život a tým se po souhře mnoha smutných náhod vrátil opět do třetí nejvyšší soutěže. Na třetí pokus se muži do druhé ligy v roce 1998 vrátili a v této soutěži vytrvali až do sezóny 2002-2003, kdy opět klesli o soutěž níže. Notnou dávku smůly si vrchlabští muži vybrali v ročníku 98-99, když od postupu do 1. ligy je dělili dva pomocné body. O tom že vrchlabské kuželky táhnou svědčí i plejáda vynikajících hráčů, kteří vrchlabský dres v minulosti oblékali: O. Frinta, M. Vik, M. Markl, A. Plaňanský, P. Hrubý, P. Kaan a Z. Pecina.

 

V sezoně 2007 - 2008 působil „A" tým mužů v třetí lize, z které postoupil v sezoně 2007-2008 do druhé ligy. O postup se zasloužili hráči: Bartoníček Jiří, Glos Josef, Hobl David, Horáček Jan, Rolf Michal, Říha Zdeněk a Žiško Vlado.

Dalším výrazným mezníkem historie vrchlabských kuželek byla sezona 2008/2009, kdy náš "A" tým mužů vyhrál 2. ligu, v sestavě: Hobl David, Rolf Michal, Žiško Vlado, Bartoníček Jiří, Nežádal Pavel, Horáček Jan a Říha Zdeněk, a zajistil si účast v elitní prvoligové soutěži kuželkářů. V sezoně 2009/2010 náš tým obsasil v prvoligové tabulce 12. místo, které znamenalo návrat do druhé ligy.

Hned v následující sezoně 2010/2011 se povedl malý zázrak - náš "A" tým opět, po vydařené sezoně, postoupil do první ligy. O návrat do první ligy se zasložili hráči: Hobl David, Rolf Michal, Žiško Vlado, Nežádal Pavel, Bartoníček Jiří a Pek Roman.

Sezona 2011/2012 byla z historického hlediska tou nejúspěšnější. Náš "A" tým v sestavě: Hobl David, Rolf Michal, Vlado Žiško, Nežádal Pavel, Bartoníček Jiří, Pek Roman a Fiebinger Kamil - zazářil výborným 5. místem a v hodnocení kuželkářského časopisu KuLi byl náš tým označený jako příjemným oživením první ligy. V této sezoně se dařilo ještě Davidu Hoblovi v soutěžích jednotlivců, když to, po druhém místě na MO, 1. místem na MK, dotáhl až na výborné 8. místo na MČR mužů v Plzni!